روستای گردشگری پزم تیاب


بندر صیادی پزم تیاب شهرستان کنارک در جنوب سیستان و بلوچستان و کنار آب‌های اقیانوسی ایران یکی از منحصر به فردترین جاذبه‌های گردشگری برای گردشگران و کاوشگران ا?

.
  • اشتراک به:

خلیج پزم یکی از زیباترین سواحل شهرستان کنارک می باشد که در حدفاصل 50 کیلومتری چابهار قرار گرفته که جاده به دریا ختم می شود .خلیج پزم در بین مردم بومی به خلیج تیاب(ساحلی) معروف است.

بندر صیادی پزم تیاب  روستایی از توابع شهرستان کنارک در استان سیستان و بلوچستان است.
این روستا یکی از بنادر مهم جنوب کشور می باشد و قسمتی از پروتئین کشور از این بندر تامین می گردد. صید و صیادی عمده شغل ساحل نشینان این بندر می‌باشد.
یکی  از جاذبه های اصلی این روستا منظره غروب خورشید در ساحل صخره ای و ماسه ای است که مسافران زیادی  برای دیدن این غروب زیبا و خیره کننده به بندر پزم می آیند.
غروب خورشید در این ساحل بی نظیر تداعی گر حرکت نور به درون آب های نیلگون است. نگاه کردن به این منظره آسیبی به چشم نمی رساند و گردشگران تا آخرین لحظه می توانند از دیدن این صحنه به عنوان جلوه ای کوچک از خلقت خداوند لذت ببرند.
در کنار غروب زیبا، با توجه به شرایط آب و هوایی معتدل جنوب استان گونه های مختلف پرندگان از جمله کاکایی، پرستوی دریایی، انواع حواصیل، فلامینگو، اگرت، سلیم ها، آبچلیک و پلیکان، بحری، بالابان، هوبره و عقاب دریایی در سواحل چابهار و کنارک بویژه بندر پزم به صورت ثابت و موقت سکونت دارند.بندرصیادی پـزم تیاب بندری زیبا درامتداد حاشیه ساحلی دریای عمان(سواحل مکران) که شبیه شبه جزیره ای است در بالایی دیواره های صخره ای که بیرون زدگی های آن مشرف به دریا قد علم کرده اند. اینجا بندر صیادی پزم است همیشه آرام با مردمانی خون گرم و مهمان نواز اینجا در بندرپزم تیاب همیشه صیادی حرف اول و آخر مردمانش بوده واست. صید و صیادی با همت و تلاش های بی وقفه مردمانش رواج دارد مردمان بندرصیادی پزم تیاب عشق شان دریاست و کسب روزی حلال، اینجا بندرپزم تیاب است تماشایی قایق ها و لنج های صیادی برگشته از دریا و صدای شُرشُر آب دریا درکنار آوای دل انگیزوقهقه مرغان دریایی ، نظاره صیادان پرتلاش وزحمت کش برای مردمانش لذت بخش است. اینجا بندر پزم است بندری که صیادانش با ساحل وامواج کوچک و بزرگ وآفتاب سوزان دوست یه دیرینه و جدایی ناپذیری دارند وتیرهجو شدن رنگ پوست و زبری پوست دستتان آنها گواه این موضوع است. بوسه ی ساحل با دریا در وقت غروب خورشید درمیان پرواز مرغان دریایی خیلی زیباست. اینجا بندرپزم تیاب است با سواحلی آرام و بی نظیر ساحلش همیشه آرام است درمیان موج های بی تلاطم که بی قرارنند برای رسیدن به ساحل ، موج هایش خستگی ناپذیرند میان ساحل و دریا تماشای ساحل آرام و صدای برخورد موج برصخره های محکم و استوارآنقدرزیباست که ساعت ها هرکس را مات و مبهوت می کند. قدم زدن درساحل طلایی دروقت غروب دل انگیز، هم عشق است و هم تماشا. اینجا بندر پزم است کناره های دریای عمان و سواحل مکران با مناظری بکر و خدادادی که منتظر نظاره چشمان هرکسی که عاشق دریاست، سواحل وموج های بی قرار

 

 

بندر صیادی پزم تیاب شهرستان کنارک در جنوب سیستان و بلوچستان و کنار آب‌های اقیانوسی ایران یکی از منحصر به فردترین جاذبه‌های گردشگری برای گردشگران و کاوشگران است.

 
سیستان و بلوچستان| بندرصیادی و گردشگری پزم کنارک به روایت تصویر

روستای بندر صیادی پزم تیاب در 7کیلومتری مرکز شهرستان کنارک در غرب چابهار و در جنوب سیستان و بلوچستان قرار دارد؛ افراد محلی و مسئولان منطقه از پزم به‌سبب جاذبه‌هایی هم‌چون اسکله غارهای طبیعی و ساحل ماسه‌ای (به‌زبان محلی شوکین) به‌عنوان بندری موفق یاد می‌کنند، روستای پزم تیاب یکی از بنادر مهم ماهیگیری جنوب کشور و جزو 11 بندر ماهیگیری شیلات سیستان و بلوچستان محسوب می‌شود.

صید و صیادی عمده شغل شریف ساحل‌نشینان و دریادلان منطقه پزم با بیش‌از 3000 نفر جمعیت است.

2639 نمایش

کامنت ها